Duyurular

Aksaray AKÇED İzcileri, Mahalli Kampta Dünya İzcileriyle İletişim Kuracak

Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü (AKÇED), Koçaş Tarım İşletmeleri kampında dünya izcileriyle iletişim kuracak.

17- 19 Ekim 2014 tarihleri arasında Aksaray il izcilik temsilciliği tarafından planlanan mahalli izci kampında, AKÇED izcilik birimi ve iletişim birimi, Gaziantep Radyo Amatörleri Derneği (GRAD) ile işbirliği ile 57. JOTA (Jamboree on the Air) çalışmasına iştirak edilecek. Kamp ile aynı tarihte yapılacak JOTA faaliyetini ise Dünya İzcilik Federasyonu organize edecek.

Diğer kulüplerin de planlayarak kampa katılabilecekleri, bireysel katılacak izcilerin ise Hamdullah YILDIZ (05425973101) ya da Adem Güreşci (05052357642) ile irtibata geçmeleri gerektiği belirtildi.

Telsiz ile (HF Bandında) yapılacak olan görüşme altyapısına sahip kulüpler kendi telsiz sistemlerini kurabilecekleri gibi, AKÇED – GRAD işbirliği ile kurulacak (HF) sistemden de faydalanabilekleri duyuruldu.

JOTA Çalışması Nedir?

Bütün dünya izcilerinin havada buluştuğu çalışma olarak adlandırılır. Bu faaliyet ile izciler, amatör radyoculuk ve internet aracılığıyla dünyanın başka bölgesindeki izciler ile tanışarak faaliyetleri hakkında görüşebilecek.

1958 yılından bu yana her yıl Ekim ayının 3. haftasonunda Uluslar arası düzenlenen bu çalışmayla, 48 saat boyunca dünya izcileri birbirleriyle iletişim kurulabiliyor.

Belirtilen tarihler arasında Dünya İzcilik Bürosu, HB9S çağrı işaretine sahip kendi radyo amatör istasyonunu çalıştırarak farklı kamp alanlarındaki izcileri JOTA çalışması ile buluşturur. İsviçre’nin Cenevre kentindeki büronun vericileri, 10/15/20 metre, 160/80/40 metre ve Geneva yöresinde de 440/2 metre bandlarına ayarlıdır.

Dünya İzcilik Bürosu’nun tespitine göre 2010 yılındaki JOTA çalışmasına, yaklaşık 6.000 amatör radyo istasyonlarından 700.000’in üzerinde izcinin katıldığı bildirilmişti.

0 0 0 0 0

Ayrıca bakabilirsiniz

Konya Erdemli Kız İzcileri, İstanbul Kampını Tamamladı

Konya Erdemli Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü kız izcileri, İstanbul Kampını tamamladı. İzciler, Türkiye İzcilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir